Autor publikacji
Virtual Patriot - Administrator

Formularz HTML - wartość domyślna posiadana przez daną

Data publikacji
Ostatnio edytowano

Każda dana, która może zostać odnaleziona przez jeden z mechanizmów przeglądarki internetowej, który odpowiedzialny jest za znalezienie wszystkich danych formularza HTML w momencie gdy formularz HTML zatwierdzany jest przez użytkownika za pomocą przycisku zatwierdzającego, zazwyczaj może posiadać swoją wartość domyślną.

Przykład:

Jaki jest Twój ulubiony kwiat?

Dlaczego ten kwiat?

Jaki jest Twój ulubiony rodzaj muzyki?

Zazwyczaj wartością domyślną danej, którą reprezentuje element input jest wartość pusta.

Zazwyczaj wartością domyślną danej, którą reprezentuje element textarea jest wartość pusta.

Zazwyczaj wartością domyślną danej, którą reprezentuje element select jest wartość reprezentowana przez pierwszy w kolejności odnaleziony w zawartości wspomnianego elementu select element option (w naszym przykładzie tą wartością jest ciąg znaków inny).

Gdy z jakiejś przyczyny chcemy określić inną wartość domyślną, którą ma posiadać dana reprezentowana przez interesujący nas element input, wtedy do osiągnięcia wspomnianego celu należy wykorzystać atrybut value wraz z interesującą nas wartością.

Jaki jest Twój ulubiony kwiat?
<input type="text" name="ulubiony-kwiat" value="róża">

Gdy z jakiejś przyczyny chcemy określić inną wartość domyślną, którą ma posiadać dana reprezentowana przez interesujący nas element textarea, wtedy do zawartości wspomnianego elementu textarea należy dodać interesujący nas ciąg znaków.

Dlaczego ten kwiat?
<textarea name="powod">ponieważ róża to symbol miłości</textarea>

Gdy z jakiejś przyczyny chcemy określić inną wartość domyślną, którą ma posiadać dana reprezentowana przez interesujący nas element select, wtedy do osiągnięcia wspomnianego celu należy wykorzystać atrybut logiczny selected, który należy dodać do interesującego nas elementu option.

Jaki jest Twój ulubiony rodzaj muzyki?
<select>
  <option>inny</option>
  <option>rock</option>
  <option>pop</option>
  <option>techno</option>
  <option selected>trance</option>
</select>

Przykład:

Jaki jest Twój ulubiony kwiat?

Dlaczego ten kwiat?

Jaki jest Twój ulubiony rodzaj muzyki?

Od tej pory, dzięki temu, że nasz przykładowy element input posiada atrybut value wraz z wartością róża, wartością domyślą danej, którą reprezentuje nasz przykładowy element input, jest ciąg znaków róża.

Od tej pory, dzięki temu, że w zawartości naszego przykładowego elementu textarea znajduje się ciąg znaków ponieważ róża to symbol miłości, wartością domyślą danej, którą reprezentuje nasz przykładowy element textarea, jest ciąg znaków ponieważ róża to symbol miłości.

Od tej pory, dzięki temu, że jeden z naszych przykładowych elementów option posiada atrybut selected, wartością domyślą danej, którą reprezentuje nasz przykładowy element select, jest ciąg znaków trance.