Autor publikacji
Virtual Patriot - Administrator

Formularz HTML - elementy HTML mogące posiadać daną

Data publikacji
Ostatnio edytowano

Gdy chcemy powiedzieć przeglądarce internetowej, że to właśnie w tym miejscu w naszym kodzie HTML chcemy umieścić elementy HTML, które utworzą interesujący nas formularz HTML, wtedy do wspomnianego celu możemy wykorzystać element form.

Przykład:

<form>
 <!-- miejsce na pozostałą zawartość elementu "form" -->
</form>

Różne elementy HTML możemy dodać do zawartości elementu form, lecz w tej chwili jednymi z najbardziej interesujących nas elementów HTML są te elementy HTML, które mogą zostać wykorzystane przez nas do pobrania konkretnej informacji od użytkownika odwiedzającego nasz dokument HTML.

Jednymi ze wspomnianych elementów HTML są: element input, element textarea, element select.

Element input ze względu na wartość swojego atrybutu type może reprezentować różnego rodzaju pola formularza HTML, które mogą pełnić różne funkcje. W tym momencie najbardziej interesującym dla nas elementem input jest element input posiadający atrybut type o wartości text, ponieważ element input posiadający atrybut type o wartości text reprezentuje pole, do którego użytkownik może wprowadzić dowolny ciąg znaków (dowolny, lecz jednowierszowy).

Przykład:

<form>
 Jakie jest Twoje imię? <input type="text">
</form>

Rezultat:

Jakie jest Twoje imię?

Gdy do zawartości interesującego nas formularza HTML chcemy dodać pole, do którego użytkownik będzie mógł wprowadzić dowolny wielowierszowy ciąg znaków, wtedy do wspomnianego celu możemy wykorzystać element textarea.

Przykład:

<form>
 Dlaczego Twoim ulubionym kwiatem jest ten, a nie inny kwiat? <textarea></textarea>
</form>

Rezultat:

Dlaczego Twoim ulubionym kwiatem jest ten, a nie inny kwiat?

Gdy do zawartości interesującego nas formularza HTML chcemy dodać pole, z którego użytkownik będzie mógł wybrać interesujący go ciąg znaków (jeden z ciągów znaków z góry określonych przez nas), wtedy do wspomnianego celu możemy wykorzystać element select wraz z elementami option.

Przykład:

<form>
 Jaki jest Twój ulubiony rodzaj muzyki?
 <select>
  <option>inny</option>
  <option>rock</option>
  <option>pop</option>
  <option>techno</option>
  <option>trance</option>
 </select>
</form>

Rezultat:

Jaki jest Twój ulubiony rodzaj muzyki?

Każdy z zaprezentowanych elementów input, textarea, select może reprezentować swoją daną, czyli rzecz, która może posiadać dodatkową informację, na przykład informację pochodzącą od użytkownika (wprowadzoną, wybraną przez niego).