Autor publikacji
Virtual Patriot - Administrator

Dowolna wartość atrybutu HTML

Data publikacji
Ostatnio edytowano

Każda wartość atrybutu HTML elementu HTML nie zależnie co sobą reprezentuje, jakie znaki zawiera, jest ciągiem znaków wybranym przez nas.

Wartości niektórych atrybutów HTML elementów HTML mogą posiadać w swoim ciągu znaków dowolny ciąg znaków, czyli ciąg znaków składający się z dowolnych wybranych przez nas znaków.

Przykładowo. Wartością atrybutu alt elementu img może być dowolny wybrany przez nas ciąg znaków.

<img src="https://webkod.pl/files/html/zwierze-01.png" alt="zdjęcie lwa">

W naszym przykładowym zapisie wartością atrybutu alt elementu img jest ciąg znaków zdjęcie lwa, ponieważ taki ciąg znaków sobie wybraliśmy.

Ponadto należy pamiętać o tym, że z reguły gdy wartością atrybutu HTML elementu HTML może być dowolny ciąg znaków, ciąg znaków ten powinien mieć jakiś sens.

Wartość atrybutu alt elementu img jest wykorzystywana między innymi przez przeglądarkę internetową jako treść alternatywna (zamienna) w momencie gdy obrazek, który miał być reprezentowany przez dany element img nie mógł zostać, z jakiejś przyczyny, obsłużony przez daną przeglądarkę internetową. Dlatego gdy wspomniany obrazek z założenia miał przedstawiać lwa to raczej ciąg znaków zdjęcie lwa jest bardziej odpowiedni w danej sytuacji dla atrybutu alt wspomnianego elementu img, niż ciąg znaków zdjęcie jastrzębia.

Ponadto wartości niektórych atrybutów HTML elementów HTML mogą co prawda zawierać w swoim ciągu znaków dowolny wybrany przez nas ciąg znaków, lecz ten dowolny wybrany przez nas ciąg znaków czasami musi posiadać z góry określoną formę.

Przykład:

Podaj dowolny ciąg znaków: <input maxlength="3">

Rezultat:

Podaj dowolny ciąg znaków:

O elemencie input powiemy sobie nieco więcej znacznie później, lecz na tę chwilę warto wiedzieć, że wartość atrybutu maxlength elementu input określa maksymalną liczbę znaków, jakie może reprezentować w danej chwili dany element input. Innymi słowy wartość atrybutu maxlength elementu input określa maksymalną liczbę znaków, jakie możemy wprowadzić (na przykład za pomocą naszej klawiatury) do wspomnianego elementu input.

Wartością atrybutu maxlength elementu input może być dowolny wybrany przez nas ciąg znaków, lecz z pewnym zastrzeżeniem, ponieważ z góry określoną formą wartości atrybutu maxlength elementu input jest forma wskazująca na liczbę całkowitą. Oznacza to, że wartością wspomnianego atrybutu maxlength elementu input może być tylko i wyłącznie ciąg znaków składający się ze znaków z zakresu od cyfry 0 do cyfry 9.

W naszym przykładzie wartością atrybutu maxlength elementu input jest znak 3. Dlatego przeglądarka internetowa pozwoli nam wprowadzić do wspomnianego elementu input maksymalnie trzy znaki.