Autor publikacji
Virtual Patriot - Administrator

Semantyka tekstu - element "time"

Data publikacji
Ostatnio edytowano

Załóżmy, że chcemy poinformować użytkownika o tym, którego dnia oraz o której godzinie rozpocznie się interesujące nas wydarzenie.

Przykład:

<p>
  Otwarcie nowego stadionu lekkoatletycznego odbędzie się w dniu
  1 czerwca 2016 roku o godzinie dwunastej piętnaście.
</p>

Rezultat:

Otwarcie nowego stadionu lekkoatletycznego odbędzie się w dniu 1 czerwca 2016 roku o godzinie dwunastej piętnaście.

Użytkownik zapoznający się z treścią reprezentowaną przez zawartość naszego przykładowego elementu p zorientuje się, że wspomniana treść mówi o tym, że datą otwarcia nowego stadionu lekkoatletycznego jest data wskazująca na dzień 1 czerwiec 2016 roku oraz godzinę dwunastą piętnaście.

Czy przeglądarka internetowa również będzie wiedziała o tym, że ciąg znaków 1 czerwca 2016 roku o godzinie dwunastej piętnaście, występujący w treści reprezentowanej przez zawartość naszego przykładowego elementu p, wskazuje na konkretny dzień oraz godzinę?

Niekoniecznie, lecz za pomocą elementu time sytuację tę możemy zmienić.

Przykład:

<p>
  Otwarcie nowego stadionu lekkoatletycznego odbędzie się w dniu
  <time datetime="2016-06-01T12:15">1 czerwca 2016 roku o godzinie dwunastej piętnaście</time>.
</p>

Rezultat:

Otwarcie nowego stadionu lekkoatletycznego odbędzie się w dniu .

Od tej pory, dzięki elementowi time oraz wartości atrybutu datetime wspomnianego elementu time nasz przykładowy kod HTML zawiera dodatkową informację dla przeglądarki internetowej o tym, iż ciąg znaków 1 czerwca 2016 roku o godzinie dwunastej piętnaście, występujący w treści reprezentowanej przez zawartość naszego przykładowego elementu p, wskazuje na konkretną datę, w tym wypadku na dzień (2016-06-01) oraz godzinę (12:15).

Wartość atrybutu "datetime" elementu "time" musi być ciągiem znaków w formie standardu daty i czasu (standard ISO-8601).