Autor publikacji
Virtual Patriot - Administrator

Lista nieuporządkowana

Data publikacji
Ostatnio edytowano

Czym jest lista nieuporządkowana?

Załóżmy, że w naszym świecie realnym nasza żona prosi nas o zrobienie zakupów. Aby nieco ułatwić nam nasze zadanie, nasza ukochana żona przekazuje nam treść zapisaną na kartce papieru. Wspomnianą treścią jest lista produktów, które powinniśmy kupić. Gdyby w tej sytuacji została zmieniona kolejność, w której zostały zapisane wspomniane produkty na kartce papieru przez naszą żonę, wtedy mimo wszystko treść zapisana na wspomnianej kartce papieru nie straciłaby swojego pierwotnego znaczenia.

Lista nieuporządkowana jest listą, której zawartość powinna reprezentować treść, która nie musi zostać (z jakiejś przyczyny) wyświetlona w oknie przeglądarki internetowej według z góry określonej kolejności ze względu na ryzyko utraty znaczenia wspomnianej treści.

Listę nieuporządkowaną reprezentuje element ul. Listę nieuporządkowaną tworzy element ul wraz ze swoimi elementami dziećmi typu li.

<!-- STRUKTURA PRZYKŁADOWEJ LISTY NIEUPORZĄDKOWANEJ -->
<ul>
 <li>
  <!-- miejsce na zawartość pierwszego elementu listy nieuporządkowanej -->
 </li>

 <li>
  <!-- miejsce na zawartość drugiego elementu listy nieuporządkowanej -->
 </li>

 <li>
  <!-- miejsce na zawartość trzeciego elementu listy nieuporządkowanej -->
 </li>
</ul>

Przykładowo. Załóżmy, że w oknie przeglądarki internetowej chcemy wyświetlić treść, która będzie informowała nas o nazwach pięciu owoców, które są naszymi najbardziej ulubionymi owocami.

Aby prawidłowo rozwiązać nasz problem możemy skorzystać z listy nieuporządkowanej.

Przykład:

<ul>
 <li>Brzoskwinia</li>
 <li>Czereśnia</li>
 <li>Gruszka</li>
 <li>Truskawka</li>
 <li>Morela</li>
</ul>

Rezultat:

 • Brzoskwinia
 • Czereśnia
 • Gruszka
 • Truskawka
 • Morela

Element ul jest informacją dla przeglądarki internetowej, że kolejność, w jakiej została umieszczona w naszym kodzie HTML treść reprezentowana przez zawartość kolejnych elementów li wspomnianego elementu ul może być kolejnością dowolną, ponieważ wspomniana dowolna kolejność w tym wypadku nie wpłynie w żaden sposób oraz w żadnej sytuacji na znaczenie wspomnianej treści.

W tym wypadku to, w jakiej kolejności zostanie wyświetlona w oknie przeglądarki internetowej interesująca nas treść nie będzie miało żadnego dodatkowego znaczenia, ponieważ po prostu chcemy wyświetlić nazwy naszych pięciu najbardziej ulubionych owoców bez żadnej dodatkowej hierarchii, która wskazywałaby na owoc, który mniej lub bardziej lubimy od kolejnego owocu należącego do grupy naszych najbardziej ulubionych owoców.