Autor publikacji
Virtual Patriot - Administrator

Okno świata wirtualnego

Data publikacji
Ostatnio edytowano

W poprzedniej części kursu HTML udało się nam utworzyć plik nasz-plik. Ponadto do zawartości wspomnianego pliku nasz-plik dodaliśmy ciąg znaków składający się z następujących znaków: zawartością tego pliku jest przykładowy ciąg znaków, który właśnie czytasz. Jednak spróbujmy wyobrazić sobie, że wspomniany plik nasz-plik jest pudełkiem zawierającym nieznaną nam zawartość. Takim zapakowanym wigilijnym prezentem, który znaleźliśmy, do którego nie chcielibyśmy osobiście zaglądnąć, lecz którego zawartość chcielibyśmy poznać, ponieważ najzwyczajniej w świecie zżera nas ciekawość.

W jaki sposób możemy poznać co kryje się w zawartości pliku nasz-plik bez osobistego zaglądania do niego? A może istnieje jakiś mechanizm, który może zaglądnąć za nas do zawartości pliku nasz-plik, a następnie przedstawić nam rezultat?

Taki mechanizm istnieje i nazywa się on - Przeglądarka Internetowa. Właśnie znajdujesz się w oknie wspomnianej przeglądarki internetowej, dzięki czemu możesz zapoznawać się z treścią, którą Ci przygotowałem.

Żeby móc wyświetlić w oknie przeglądarki internetowej zawartość pliku nasz-plik pierw musimy posiadać wspomniane narzędzie, czyli przeglądarkę internetową. W naszym świecie wirtualnym istnieje wiele różnych przeglądarek internetowych, jednak tylko niewielka ich ilość liczy się na rynku przeglądarek internetowych.

Wspomnianymi oraz liczącymi się na rynku przeglądarek internetowych są następujące przeglądarki internetowe:

  • Firefox
  • Google Chrome
  • Internet Explorer (lub Edge dla Windows 10+)
  • Opera
  • Safari

Wszystkie wyżej wymienione przeglądarki internetowe są darmowe, a więc nie powinniśmy mieć problemu z odszukaniem oraz zainstalowaniem interesującej nas przeglądarki internetowej na swoim urządzeniu końcowym (na przykład na komputerze). Gdy to uczynimy możemy spróbować otworzyć plik nasz-plik za pomocą naszej ulubionej przeglądarki internetowej.

otwieranie pliku za pomocą przeglądarki internetowej

Jeżeli po wybraniu opcji "Otwórz za pomocą" nie pojawi się opcja sugerująca możliwość otworzenia pliku "nasz-plik" za pomocą Twojej ulubionej przeglądarki internetowej, spróbuj przeciągnąć plik "nasz-plik" na ikonę Twojej ulubionej przeglądarki internetowej, a przeglądarka internetowa zareaguje w odpowiedni sposób.

Naszym oczom ukazał się następujący rezultat w oknie przeglądarki internetowej:

zawartość pliku w oknie przeglądarki internetowej

Przeglądarka internetowa zaglądnęła do zawartości pliku nasz-plik, a następnie wspomniana przeglądarka internetowa wyświetliła nam rezultat w swoim oknie, jednak rezultatem tym nie jest ciąg znaków zawartością tego pliku jest przykładowy ciąg znaków, który właśnie czytasz, lecz ciąg znaków, który w niektórych miejscach zawiera jakieś dziwne oznaczenia. Dzieje się tak, dlatego że przeglądarka internetowa nie może prawidłowo odczytać, a następnie wyświetlić, polskich znaków, takich jak: ś, ą, ł, ó itp., ponieważ plik nasz-plik posiada nieco inne kodowanie znaków, dlatego sytuację tę musimy zmienić.

Otwieramy plik nasz-plik.

otwieranie pliku

Wybieramy opcję Zapisz jako.

opcja zapisz jako

Zmieniamy kodowanie znaków na UTF-8.

zmiana kodowania znaków

Następnie klikamy na opcję zapisz oraz potwierdzamy, że chcemy nadpisać istniejący plik nasz-plik nowym plikiem nasz-plik.

Jeżeli nadal masz problem z utworzeniem powyższych rzeczy możesz pobrać cały przykład klikając na następujący odnośnik: Przykładowy folder wraz z plikiem (kodowanie znaków UTF-8).

Od tej pory przeglądarka internetowa w swoim oknie wyświetli nam poprawnie zawartość pliku nasz-plik.

zawartość pliku w oknie przeglądarki internetowej - kodowanie utf-8