Autor publikacji
Virtual Patriot - Administrator

Witaj w świecie wirtualnym

Data publikacji
Ostatnio edytowano

Gdy w świecie realnym chcemy napisać książkę potrzebujemy do tego celu kilka rzeczy:

  • rzeczy, na której będziemy pisać
  • rzeczy, którą będziemy pisać
  • rzeczy, o której będziemy pisać

Odwołując się do świata realnego wspomnianymi rzeczami mogą być:

  • kartka papieru (ponieważ po kartce papieru możemy pisać)
  • długopis (ponieważ za pomocą długopisu możemy pisać po wspomnianej kartce papieru)
  • dowolna treść, którą możemy przedstawić za pomocą słów (ponieważ o wspomnianej treści możemy również napisać na wspomnianej kartce papieru za pomocą wspomnianego długopisu)

Natomiast odwołując się do świata wirtualnego wspomnianymi rzeczami mogą być:

  • plik, którego zawartością może być ciąg znaków
  • urządzenie posiadające mechanizm, za pomocą którego możemy wybierać różne znaki, takie jak litery, czy też cyfry (wspomnianym urządzeniem może być na przykład komputer wraz z klawiaturą)
  • dowolny ciąg znaków

Z tych trzech wyżej wymienionych rzeczy najtrudniejszą rzeczą do zrozumienia jest plik, którego zawartością może być ciąg znaków, dlatego spróbujemy utworzyć przykładowy plik, którego zawartością może być ciąg znaków.

Jednak najpierw utwórzmy dowolny folder, czyli rzecz, w której będziemy chcieli przechowywać nasz docelowy plik, który wkrótce również utworzymy.

Klikamy prawym przyciskiem myszy na puste miejsce na ekranie naszego monitora, wybieramy opcję nowy, a następnie klikamy na opcję folder.

tworzenie nowego folderu

Nazwą naszego nowo utworzonego folderu może być dowolna prawidłowa nazwa, na przykład nazwa nasz-folder.

nowy folder

Aby utworzyć nasz docelowy plik, którego zawartością może być ciąg znaków, wykonujemy podobną czynność do czynności, za pomocą której udało się nam utworzyć folder o nazwie nasz-folder.

Klikamy prawym przyciskiem myszy na puste miejsce na ekranie naszego monitora, wybieramy opcję nowy, a następnie klikamy na opcję dokument tekstowy.

tworzenie nowego pliku

Nazwą naszego nowo utworzonego pliku może być dowolna prawidłowa nazwa, na przykład nazwa nasz-plik.

nowy plik

Nasz nowo utworzony plik o nazwie nasz-plik umieszczamy w naszym wcześniej utworzonym folderze nasz-folder.

przenoszenie pliku do folderu

Jeżeli nadal masz problem z utworzeniem powyższych rzeczy możesz pobrać cały przykład klikając na następujący odnośnik: Przykładowy folder wraz z plikiem.

Po wykonaniu wszystkich omówionych czynności udało się nam utworzyć przykładowy plik, który może zawierać w swojej zawartości ciąg znaków, a więc pora na umieszczenie przykładowego ciągu znaków w zawartości wspomnianego pliku.

Tym razem klikamy dwa razy lewym przyciskiem myszy na plik nasz-plik. Pojawi się okno, do którego za pomocą klawiatury możemy wprowadzić dowolny ciąg znaków, na przykład ciąg znaków składający się z następujących znaków: zawartością tego pliku jest przykładowy ciąg znaków, który właśnie czytasz.

przykładowa zawartość pliku

Po zapisaniu zmian w naszym przykładowym pliku nasz-plik (na przykład za pomocą kombinacji klawiszy LEWY CTRL+S) oraz po zamknięciu naszego przykładowego pliku, posiadamy plik, którego zawartością jest następujący ciąg znaków: zawartością tego pliku jest przykładowy ciąg znaków, który właśnie czytasz. Jednak to nie koniec przygód z naszym przykładowym plikiem nasz-plik.