Ostatnio edytowany:

Ustalona wartość atrybutu HTML

Autor: Virtual Patriot

Niektóre wartości niektórych atrybutów HTML elementów HTML są z góry ustaloną wartością. Oznacza to, że wartości niektórych atrybutów HTML elementów HTML mogą posiadać w swoim ciągu znaków z góry ustalony ciąg znaków, który może zostać przez nas wykorzystany.

Przykładowo. Element meta może posiadać atrybut name. Jedną z góry ustalonych wartości, czyli jednym z góry ustalonych ciągów znaków, który może być wartością wspomnianego atrybutu name elementu meta, jest ciąg znaków author.

<meta name="author" content="Jan Kowalski">

Gdy wartością atrybutu name elementu meta jest z góry ustalony ciąg znaków author, wtedy wspomniany element meta reprezentuje dodatkową informację metadata dla przeglądarki internetowej o autorze dokumentu HTML, w którego zawartości znajduje się dany element meta (o czym była już mowa w poprzednich częściach tego kursu HTML).

Jednym z innych z góry ustalonych ciągów znaków, który może być wartością atrybutu name elementu meta jest ciąg znaków description.

Przykład:

<!DOCTYPE HTML>
<html>
  <head>
    <meta charset="utf-8">
    <meta name="author" content="Jan Kowalski">
    <meta name="description" content="Chcesz dowiedzieć się, jakie są moje ulubiony rzeczy? Ten artykuł powie Ci, jaki jest mój ulubiony kwiat oraz kolor.">
    <title>Moje ulubione rzeczy</title>
  </head>
  <body>

    <article>
      <h1>Mój ulubiony kwiat</h1>
      <p>Moim ulubionym kwiatem jest <b>róża</b>.</p>
      <p>Ponieważ róża to symbol miłości.</p>
    </article>

    <article>
      <h1>Mój ulubiony kolor</h1>
      <p>Moim ulubionym kolorem jest kolor <b>błękitny</b>.</p>
      <p>Ponieważ błękitny to kolor nieba.</p>
    </article>

  </body>
</html>

Gdy wartością atrybutu name elementu meta jest z góry ustalony ciąg znaków description, wtedy wspomniany element meta reprezentuje dodatkową informację metadata dla przeglądarki internetowej o treści, jaką z naszego założenia reprezentuje zawartość dokumentu HTML, w której to zawartości znajduje się również dany element meta.