Ostatnio edytowany:

spellcheck

Autor: Virtual Patriot

Przeznaczenie atrybutu "spellcheck"

Za pomocą atrybutu spellcheck możemy określić czy mechanizm przeglądarki internetowej odpowiedzialny za sprawdzanie poprawności gramatycznej tekstu znajdującego się w zawartości interesującego nas elementu HTML powinien być włączony, czy też nie. Atrybut "spellcheck" możemy dodać do dowolnego elementu HTML, lecz z reguły tylko elementy HTML, których zawartość może ulec procesowi edycji przez użytkownika reagują na wspomniany atrybut "spellcheck".

Wartość Domyślna

 • brak lub dziedziczona od elementu rodzica lub true w niektórych przeglądarkach internetowych (gdy pominęliśmy atrybut)
 • true (gdy nie podaliśmy wartości)
 • brak lub dziedziczona od elementu rodzica (gdy podaliśmy wartość nieprawidłową)

Wartości atrybutu "spellcheck"

true
Wartość true oznacza, że mechanizm przeglądarki internetowej odpowiedzialny za sprawdzanie poprawności gramatycznej tekstu znajdującego się w zawartości danego elementu HTML będzie włączony.

Przykładowy kod HTML

<!DOCTYPE HTML>
<html>
 <head>
  <meta charset="utf-8">
  <title>Darmowy Kurs HTML</title>
 </head>
 <body>

  <textarea spellcheck="true">słowo "krztałt" zawiera błąd</textarea>

 </body>
</html>

Rezultat

Mechanizm przeglądarki internetowej odpowiedzialny za sprawdzanie poprawności gramatycznej tekstu znajdującego się w zawartości przykładowego elementu "textarea" jest włączony podczas procesu edycji przez użytkownika, ponieważ do wspomnianego elementu "textarea" został dodany atrybut "spellcheck" wraz z wartością "true".
false
Wartość false oznacza, że mechanizm przeglądarki internetowej odpowiedzialny za sprawdzanie poprawności gramatycznej tekstu znajdującego się w zawartości danego elementu HTML nie będzie włączony.

Przykładowy kod HTML

<!DOCTYPE HTML>
<html>
 <head>
  <meta charset="utf-8">
  <title>Darmowy Kurs HTML</title>
 </head>
 <body>

  <textarea spellcheck="false">słowo "krztałt" zawiera błąd</textarea>

 </body>
</html>

Rezultat

Mechanizm przeglądarki internetowej odpowiedzialny za sprawdzanie poprawności gramatycznej tekstu znajdującego się w zawartości przykładowego elementu "textarea" jest wyłączony podczas procesu edycji przez użytkownika, ponieważ do wspomnianego elementu "textarea" został dodany atrybut "spellcheck" wraz z wartością "false".

Interpretacja atrybutu "spellcheck"

Firefox
tak
Google Chrome
tak
Safari
tak
Opera
tak
Internet Explorer
tak, lecz od wersji 10
Edge
tak
Zobacz więcej informacji o interpretacji atrybutu